Kontakt | Historia biblioteki | Zasoby | Wydarzenia | Aktualnosci


Konkursy
Spotkania
Wystawy


Konkursy
Sukcesy Katarzyny Targosz oraz Adriana Domaradzkiego w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania

Katarzyna Targosz z kl. III B zdobyła zaszczytny tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania, Adrian Domarecki z kl. III A1 otrzymał wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Konkurs organizowany przez Towarzystwo Bibliotekarzy Szkół Polskich i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Merytoryczny opiekun: mgr Anna Kulińska

czytaj więcej »


Sukces Justyny Odon

Justyna Odon zdobyła I wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Jedną z nagród były warsztaty z emisji głosu, dykcji oraz interpretacji tekstu prowadzone przez znanych krakowskich aktorów. Warsztaty zakończyły się nagraniem audiobook'a

czytaj więcej »


Sukces Ani Fatygi i Konrada Boruty

Anna Fatyga z klasy II F i Konrad Boruta z klasy II B reprezentowali nasze liceum w finale Konkursu Pięknego Czytania. Ania i Konrad mieli za zadanie – w ciągu trzech minut – przeczytać wybrany fragment prozy. W finale Konkursu Ania zwyciężyła za interpretację tekstu Anny Kamieńskiej „Książka nad książkami”. Jurorzy docenili Anię Fatygę za "subtelność, delikatność i poddanie się emocjom wynikającym z tekstu". Zdobyła ona zaszczytny tytuł Mistrza Czytania w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a pierwsze wyróżnienie otrzymał Konrad Boruta. czytaj więcej »

do menuSpotkania
Pszczoła, Bach I Skrzypce Czyli Zbigniew Wodecki W Nowodworku

18 listopada 2011 roku gościliśmy w naszej szkole specjalnych gości – w progi Nowodworka zawitał Zbigniew Wodecki wraz z Wacławem Krupińskim, redaktorem Dziennika Polskiego, autorem książki biograficznej zatytułowanej: „Zbigniew Wodecki. Pszczoła, Bach i skrzypce”. Jej tytuł mówi sam za siebie i doskonale podsumowuje karierę artystyczną Zbigniewa Wodeckiego; każdy jego człon porusza pewien etap z życia artysty: pszczoła nawiązuje do popularności, jaką przyniosło mu wykonanie piosenki do dobranocki „Pszczółka Maja”, Bach do jego największego przeboju – „Zacznij od Bacha”, zaś skrzypce są elementem, który towarzyszy gwiazdorowi przez całe jego życie, także to artystyczne.
czytaj więcej »

Sztuka konserwowania zabytków - spotkanie z Bożeną Boba-Dygą

Sztuka konserwowania zabytków, nie cieszy się popularnością wśród przeciętnych odbiorców. Dzięki pani Bożenie Bobie-Dydze, uczniowie klasy I F, I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, mieli okazję zgłębić jej tajniki. W ramach serii spotkań z artystami nowodworskimi, niegdyś uczniami tej szkoły, dziś ludźmi zajmującymi się sztuką, mogliśmy dowiedzieć się więcej o renowacji Kamienicy Pod Jaszczurami oraz o tym, skąd wzięła się nazwa – Kamienica Piernikowa.
czytaj więcej »

DZIENNIKARSTWO JAK PIECZENIE CHLEBA - spotkanie z Wacławem Krupińskim

Oj, upiekliśmy ten chleb, niczym w najprawdziwszej piekarni, choć po prawdzie spotkanie odbyło się w bibliotece. A było to tak... Pan Wacław Krupiński, redaktor „kulturałek” w Dzienniku Polskim (co to „kulturałki” chyba kulturalnej młodzieży I LO wyjaśniać nie muszę), spotkał się z naszą klasa, IB2 , w dniu 31 marca br. , by nam złożone sprawy publicystyki przybliżyć nieco. Zawód dziennikarza określił mianem „rzemieślniczy” – epitet tyle trafny, ile złożony, bo nie każdy to piekarz, co zwykły chleb upiec umie. Każdy bochenek to kolejne doświadczenie, jeśli już uparcie się tego gastronomiczno-dziennikarskiego porównania trzymam. czytaj więcej »

Spotkanie z Andrzejem Grabowskim

Andrzej Grabowski to człowiek, który swoją działalnością zapewnił sobie uznanie i niezachwianą pozycję w licznych kręgach literackich. Mieliśmy przyjemność spotkać się z tą niezwykle barwną osobowością w naszej szkole. Jego całokształt pracy artystycznej jest na tyle obszerny, że trudno utożsamiać go wyłącznie z jednym środowiskiem twórczym. Sam o sobie mówi: pisarz, poeta, publicysta. Poza tym znany ze swojej twórczości kabaretowej (liczne nagrody za scenariusze i reżyserię), satyryk, felietonista. czytaj więcej »

Spotkanie z Arkadiuszem Franią
W Bibliotece Nowodworskiej po raz kolejny odbył‚o się spotkanie młodzierzy z członkiem Związku Literatów Polskich w Krakowie. I po raz kolejny był‚o ono wyjątkowe. Młodzi uczniowie mogli poznać nie tylko dorobek poetycki autora, lecz także to, czym zajmuje się zawodowo-krytyką literacką. To jakby poznawać nową dziedzinę, ponieważ dotychczas zajmowaliśmy się dorobkiem artystycznym twółrcy, tj jego wierszami, prozą, rzeźbami czy obrazami.
czytaj więcej »

Spotkanie z Ireną Kaczmarczyk

Dnia 16 lutego br. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z Ireną Kaczmarczyk – poetką, swoją twórczością na trwale zakorzenioną w krakowskim świecie literackim, członkinią Związku Literatów Polskich, laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, związana przez wiele lat z Biblioteką Jagiellońską i szkolnictwem. Z wykształcenia językoznawca i animator kultury. czytaj więcej »


CZAS POEZJI -spotkanie z Lidią Żukowską, Danutą Perier-Berską

10 września druga klasa humanistyczna I LO rozpoczęła comiesięczny cykl spotkań z krakowskimi poetami. Pierwszą, która odważyła się na konfrontację z nami była Lidia Żukowska. Jej poezja jest bardzo nastrojowa, pełna niedopowiedzeń, wyznań, tematyki o przemijaniu i o miłości. Wiersze zazwyczaj nie są długie, lecz poetka w tych kilkunastu słowach potrafi umieścić ogromny ładunek emocjonalny, tworząc lirykę piękną, lecz czasem trudną, zmuszającą do zastanowienia się, do zatrzymania i pomyślenia. czytaj więcej »


Spotkanie z Januszem Trzebiatowskim

Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski to poeta, który jako kolejny zechciał podzielić się z uczniami Nowodworka swoją twórczością. Nazwanie tej wybitnej postaci jedynie „poetą” jest niewystarczające. To także genialny malarz, rzeźbiarz, mający w swym dorobku również realizacje związane z scenografią i architekturą. Śmiało więc można nazwać go współczesnym „artystą renesansu”.
czytaj więcej »


Spotkanie autorskie i minirecital z Leszkiem Wojtowiczem

Południe, czyli sam środek dnia i sala szkolnej biblioteki. Teoretycznie aura całkowicie niesprzyjająca tego typu spotkaniom muzycznym, ale przecież sztuka leży ponad wszelkimi teoriami, a kreowanie atmosfery należy do artysty. Dlatego tego dnia nastrój był wspaniały. Stworzony dla nas, uczniów, przez pana Leszka Wójtowicza, trafnie nazwanego przez pana Piotra Skrzyneckiego „piwnicznym bardem”. czytaj więcej »


do menuWystawy
WYSTAWA ANNY KRZAK pt. „SŁAWOMIR MROŻEK.RYSUNKI WYBRANE”

Rysunki pochodzą ze zbioru „Sławomir Mrożek. Rysunki zebrane” wydanego przez wydawnictwo słowo/obraz/terytoria. Wybór rysunków stanowi niewielki fragment twórczości Mrożka.Przejdź na stronę wystawy
Artystycznym okiem Nowodworczyków. „Gallery Biblioteka”

Przez blisko 2,5 miesiąca biblioteka I LO im. B.Nowodworskiego w Krakowie zamieniła się w „Galerry Biblioteka” i gościła wystawę prac plastycznych absolwentów, pt. „Artystycznym okiem Nowodworczyków”. Okazją do tego stały się rocznicowe obchody 420-lecia I Liceum, od którego biblioteka nowodworska jest młodsza o zaledwie 30 lat. W cieniu Matejki i Wyspiańskiego Pomysłodawcą i kuratorem wystawy była Iwona Siwek-Front, znana krakowska malarka młodego pokolenia, która do swojego pomysłu zdołała przekonać m.in. prof. Adama Wsiołkowskiego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. czytaj więcej »


do menu