powrót na stronę biblioteki

Rysunki pochodzą ze zbioru „Sławomir Mrożek. Rysunki zebrane” wydanego przez wydawnictwo słowo/obraz/terytoria. Wybór rysunków stanowi niewielki fragment twórczości Mrożka.

Rysunki zebrane inwentaryzują i porządkują rozproszony w niemałej części zapomniany dorobek rysownika. Rysunki Sławomira Mrożka mają niejednoloty charakter. Z jednej strony są to samoistne rysunki satyryczne, a z drugiej - ilustracje do utworów literackich, do artykułów publicystycznych. Mrożek pokazuje Polaków i Polskę bynajmniej nie po to, aby kogokolwiek podtrzymywać na duchu.

O bohaterach rysunków Mrożna by powiedzieć, że są to figury pozbawione tożsamości, zredukowane do jakiejś jednej, zwykle monstrualnie wyolbrzymionej cechy czy właściwości.

Mrożek nie ma poczucia misji. Mrożek to rysujący intelektualista, którego zadawala rozpoznanie pewnego stanu rzeczy. Mrożek dopracował się kreski niezwykle syntetycznej. Świat, który przedstawia, jest sprowadzony do swej esencji. Figury ludzkie zostały przez rysownika wyposażone tylko w to, co konieczne, by mogły istnieć na papierze.
Niektóre prawa zastrzeżone * CC BY-NC-SA * 2013 * Wydawnictwo Literackie * rysunki wybrane Sławomira Mrożka
Opracowanie galerii Anna Krzak (Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa), Mariusz Staniszewski (Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa)
Highslide JS * free for non-commercial use